Obróbka skrawanie - obróbka mechaniczna
Obróbka skrawaniem
Obróbka mechaniczna
Obróbka mechaniczna – profesjonalny park maszynowy oraz doświadczona kadra
Jednym z profili działalności firmy ASCO S.A. jest świadczenie usług w zakresie obróbki skrawaniem. Posiadamy park maszynowy, przy pomocy którego jesteśmy w stanie obrabiać detale o dużych i skomplikowanych kształtach, z zachowaniem możliwie najwyższej jakości i dokładności obróbki. Proponujemy również doradztwo techniczne w celu wyboru optymalnych rozwiązań. Gwarantujemy sprawność w działaniu i krótkie terminy realizacji dzięki fachowej kadrze.
Dzięki wysokiej klasy maszynom, w skład których wchodzą maszyny zarówno konwencjonalne, obrabiarki sterowane numerycznie jak również profesjonalne centra obróbcze, możliwe jest wykonywanie takich zabiegów obróbki skrawaniem jak:
toczenie i wytaczanie
frezowanie powierzchni detali o maksymalnych gabarytach 6000 mm/2500 mm/900 mm (dł./szer./wys.)
wiercenie
szlifowanie płaszczyzn (na długości do 6000mm), wałków (do 1000 mm) itp.
Ponadto w oparciu o sprawdzonych partnerów jesteśmy w stanie zaoferować inne usługi w zależności od zapotrzebowania klienta.
W naszym zakładzie obróbka skrawaniem wykonywana jest z wykorzystaniem nowoczesnych, wydajnych i gwarantujących precyzyjną pracę maszyn. Nasz zespół tworzą wykwalifikowani fachowcy. Wszystkie urządzenia obsługiwane są przez doświadczonych specjalistów, którzy od lat wykonują rozmaite rodzaje obróbki skrawaniem.
Połączenie nowoczesnej i efektywnej technologii oraz wysokich kompetencji załogi to gwarancja uzyskania pożądanych rezultatów pracy. Dlatego obróbka mechaniczna w naszej firmie to pewność osiągnięcia precyzyjnie obrobionych elementów z zachowaniem powtarzalności.
Czym jest technologia obróbki skrawaniem?
Technologia obróbki skrawaniem polega na stopniowym usuwaniu nadmiaru materiału w celu nadania przedmiotowi pożądanego kształtu. Obróbka skrawaniem metali, jaką oferujemy, świetnie sprawdza się w gałęziach przemysłu, w których niezwykle ważne jest uzyskanie olbrzymiej ilości dokładnie takich samych elementów. Nasze usługi wyróżniają się wyjątkową precyzją.
W zależności od rodzaju obróbki skrawaniem wykorzystywane są noże lub dłuta. Dzięki ich pracy możliwe jest stworzenie produktu o określonej formie oraz rozmiarze z przedmiotu wyjściowego, jakim jest kawałek surowego materiału. Obróbka mechaniczna wykorzystuje dwa rodzaje ruchów. Jeden ma charakter obrotowy, a drugi to praca posuwowa. W zależności od technologii obróbki skrawaniem, mogą je wykonywać narzędzia lub przedmioty wyjściowe (surowy materiał).
Jakie są rodzaje obróbki skrawaniem?
W naszym zakładzie można zlecić każdy rodzaj obróbki skrawaniem metali. Świadczymy usługi z zakresu frezowania, toczenia oraz wytaczania, szlifowania i wiercenia:
- Frezowanie przeznaczone jest do precyzyjnej obróbki skrawaniem, w której ważne jest uzyskanie skomplikowanych kształtów z zachowaniem wysokiej dokładności. W trakcie tego procesu w ruch obrotowy wprawiany jest frez, czyli narzędzie odpowiadające za obrabianie, a w ruch posuwowy przedmiot poddany skrawaniu. Stosowane są dwa modele frezowania. We współbieżnym obróbka zaczyna się od ścierania grubych wiór, których obszerność maleje. Z kolei w wariancie przeciwbieżnym frezowanie rozpoczyna się od zerowego wióra, stopniowo zwiększającego swoją grubość wraz z postępowaniem pracy.
- Toczenie wykorzystuje ruch obrotowy obrabianego przedmiotu. Nóż tokarski pracuje z kolei ruchem posuwowym prostolinijnym. Oferowane jest toczenie zewnętrzne, określane mianem obtaczania, oraz wewnętrzne nazywane wytaczaniem.
- Szlifowanie to również obróbka mechaniczna. Jej zadaniem jest jednak nie tyle uzyskanie konkretnego kształtu z elementu wyjściowego, ile osiągnięcie pożądanego typu powierzchni. Chodzi o jej wygładzenie i usunięcie wszelkich niedoskonałości, jakimi są np. ślady rdzy, zarysowania itp. Odpowiednie narzędzie ściera stopniowo warstwę zewnętrzną do momentu zlikwidowania problemu.
- Wiercenie pozwala wykonać w obrabianym przedmiocie pożądane otwory o różnych długościach i średnicach.
Obróbka metali CNC – zapewniamy najwyższą jakość
Naszym celem jest zapewnienie klientom maksymalnego zadowolenia. Dlatego w naszym zakładzie wykorzystywana jest najbardziej precyzyjna obróbka metali CNC. Jest to tzw. praca numeryczna, którą komputerowo (automatycznie) wykonuje maszyna na podstawie danych wprowadzonych do specjalnego programu. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody ręcznej, obróbka CNC nie jest uzależniona od sprawności operatora i wyklucza błędy wynikające np. z drżenia rąk. Właśnie dlatego obróbka skrawaniem CNC zapewnia powtarzalność tworzonych elementów na poziomie 100%.
Nowoczesne maszyny sterowane komputerowo działają automatycznie z olbrzymią precyzją. Zadaniem ich operatora jest wprowadzenie informacji do systemu. Specjalista tworzy projekt, który poddawany jest następnie szczegółowej edycji wg. specyfikacji dostarczonej przez kontrahenta. Dane przetwarzane są w programie, a gdy to nastąpi, mikrokomputer rozpoczyna właściwą pracę narzędzia z detalicznym przestrzeganiem parametrów podanych przez operatora. Obróbka metali CNC pozwala uzyskać przedmioty zgodne ze specyfikacją techniczną.
Obróbka metali - Obróbka skrawaniem - Usługi CNC
W przypadku m.in. prototypów i wielu części końcowych dokładność jest niezwykle ważnym aspektem obróbki metalu. Maksymalna precyzja oznacza, że klient otrzymuje część, która wygląda i działa dokładnie tak, jak ta wcześniej zaprojektowana – bez błędów oraz niedociągnięć, które mogą mieć wpływ na działanie mechaniczne komponentu. Dzięki rozwojowi specjalistycznych maszyn obróbka CNC stali nierdzewnej i wielu innych materiałów jest teraz dokładniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Operatorzy maszyn mogą dziś używać komputerów do programowania trajektorii narzędzia skrawającego z dokładnością do mikrometra, praktycznie eliminując niedokładności spowodowane błędem ludzkim. Dopóki maszyna CNC jest prawidłowo skonfigurowana, będzie skrawać elementy z dużą dokładnością i powtarzalnością. W naszej firmie korzystamy wyłącznie z wysokiej klasy urządzeń renomowanych producentów, które charakteryzują się niezawodnością, precyzją oraz najlepszym możliwym wyposażeniem.
Narzędzia stosowane do obróbki metali odgrywają kluczową rolę w jakości tworzonych części i wydajności produkcji. Muszą być w stanie utrzymać swoją wytrzymałość i twardość w podwyższonych temperaturach, mieć prawidłową geometrię, a także nie mogą pękać ani odpryskiwać. W firmie Sacher mamy odpowiednie urządzenia i narzędzia do profesjonalnej pracy z wieloma rodzajami elementów. Obsługą nowoczesnych maszyn do frezowania, toczenia, elektrodrążenia czy obróbki manualnej zajmują się wyszkoleni specjaliści. Dzięki temu połączeniu dostarczamy naszym klientom usługi CNC, które spełniają wszystkie oczekiwania.
Podstawy - MorekTECH
Poniższy artykuł przedstawia podstawy procesów technologicznych niezbędne dla rozważań o technologiach produkcyjnych. Proces produkcyjny obejmuje procesy technologiczne i pomocnicze – wszystkie niezbędne działania w celu wytworzenia danego produktu, a mianowicie:
opracowanie i wytworzenie półfabrykatów ,
, obróbka komponentów,
montaż,
kontrola jakości,
transport,
magazynowanie.
Opracowanie i wytworzenie półfabrykatów oraz montaż, procesy bez wątpliwości związane z produkcją, obróbką jednak ze względu zasady projektowe, techniki wytwarzania są traktowane jako wydzielone zagadnienia.
Kontrola jakości jest integralna z procesem produkcyjnym, a szczególnie procesem technologicznym. Kontrola obróbki jest realizowana na stanowisku obróbkowym lub w specjalnie wybudowanych oraz wyposażonych izbach pomiarowych.
Proces technologiczny
Proces technologiczny stanowi główną część procesu produkcyjnego, który obejmuje wszelkie niezbędne działania do wytworzenia produktu (procesy cząstkowe). W ramach procesu produkcyjnego wyróżnia się takie procesy cząstkowe jak [FM2000]:
wytwarzanie półfabrykatów;
właściwy proces technologiczny nadawania kształtu i właściwości powierzchni – pojedyncze komponenty, w tym konserwacja;
montaż maszyny lub urządzenia;
kontrola jakości, w tym m.in. SPC;
logistyka, w tym transport, magazynowanie.
Proces technologiczny dotyczy bezpośrednio zmiany kształtu, wymiarów geometrycznych, jakości powierzchni (warstwy wierzchniej) oraz właściwości fizykochemicznych przedmiotu obrabianego. W przypadku montażu proces technologiczny opisuje kolejność i sposób łączenia komponentów w zespoły (maszyny, urządzenia mechaniczne, elektromechaniczne).
Wyróżnia się proces technologiczny części oraz proces technologiczny montażu. Proces montażu polega na łączeniu wytworzonych części w zespoły (maszyna, urządzenie mechaniczne, elektromechaniczne).
W technologicznym przygotowaniu produkcji wykorzystuje się tzw. ramowe procesy technologiczne określone dla poszczególnych klas części (wałki, tuleje i tarcze, dźwignie, korpusy, elementy płaskie, koła zębate). Podział na klasy części i związane z nimi ramowe procesy technologiczne stanowi istotne wsparcie w pracy technologów.
Rodzaje produkcji
Omówienie podziału procesu technologicznego wymaga odniesienia się do rodzajów produkcji w ujęciu programów produkcyjnych. Istotną informacją dla technologa jest wielkość produkcji w określonym czasie (np. w 1 roku). Przeważnie produkcja rozdzielona jest na serie produkcyjne. Proces technologiczny opracowuje się dla serii produkcyjnych. Wielkość produkcji ma istotne znaczenie dla przebiegu procesu technologicznego. Ilustracja 1 przedstawia rodzaje produkcji z kryterium ilościowym.
Produkcja jednostkowa: wytwarzane są pojedyncze przedmioty lub ich niewielkie liczby. Produkcja taka nie ma charakteru powtarzalnego. Komponenty wykonywane są jednorazowo lub bardzo nieregularnie. Proces technologiczny powinien być opracowany tak by nie trzeba było wykorzystywać obrabiarek, narzędzi oraz oprzyrządowania technologicznego specjalistycznego ani specjalnego. W tym przypadku kluczowym kryterium są koszty. Wykorzystywane powinny być wyłącznie narzędzia i oprzyrządowanie uniwersalne (dostępne handlowo). Czas przygotowawczo-zakończeniowy będzie dłuższy. Możliwe jest też wydłużenie czasu głównego maszynowego. Jednak wydłużenie tych czasów jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem niż opracowanie i wykonanie np. oprzyrządowania technologicznego specjalistycznego. Nie zawsze jednak można uniknąć nie stosowania np. narzędzi specjalistycznych lub specjalnych. Obróbka stożka wewnętrznego o nietypowym kącie wymaga zastosowania narzędzia specjalistycznego.
Produkcja seryjna: powtarzalne serie produkcyjne, w ramach których wykonywane są określone liczby komponentów. Tu proces technologiczny jest już istotnie różniący się od produkcji jednostkowej. Wykorzystywanie narzędzi oraz oprzyrządowania technologicznego specjalistycznego oraz specjalnego jest w pełni akceptowalne i wskazane. Oprzyrządowanie technologiczne specjalistyczne i specjalne w zależności od liczebności serii produkcyjnej mogą być mniej lub bardziej skomplikowane. Wykorzystywane są obrabiarki specjalizowane.
Produkcja masowa: bardzo duża liczba wytwarzanych przedmiotów, niemal w trybie ciągłym, przy najmniej przez bardzo długi okres. Każda operacja technologiczna to określone stanowisko obróbkowe. Wykorzystywane są przede wszystkim obrabiarki i oprzyrządowanie specjalne. W wielu przypadkach oprzyrządowanie technologiczne będzie wykorzystywane wyłącznie w ramach jednego procesu technologicznego danej części, bez możliwości zastosowania w innych zadaniach technologicznych. To co w procesie technologicznym dla produkcji seryjne było zabiegiem technologicznym w ramach jednej operacji, w produkcji masowej stanowi oddzielną operację. Zastosowanie tzw. specjalnej obrabiarki zespołowej pozwala kilka operacji z produkcji seryjnej zawrzeć w jednej dla produkcji masowej.
Powyższe informacje wymagają uzupełnienia. Współcześnie stosowanie centrów obróbkowych CNC oraz automatyzacji zarówno podsystemów transportowych jak i samych stanowisk obróbkowych umożliwia wdrażanie optymalizacji srukturalnej (ograniczenie czasu przygotowawczo-zakończeniowego). Charakter współczesnej produkcji bliższy produkcji jednostkowej oraz małoseryjnej dodatkowo uzasadnia wykorzystywanie obrabiarek CNC ze względu na większą elastyczność z punktu widzenia technologicznego przygotowania produkcji. Bez wątpienia nadal istnieją zadania technologiczne gdzie stosowanie obrabiarek specjalnych, zespołowych ma pełne uzasadnienie, jednak generalny charakter produkcji w ostatnich 20 latach uległ poważnym przemianom. Proces ten jest wyraźnie obserwowalny już w latach ’90 XX wieku.
Podział procesu technologicznego
Kryteria podziałów: organizacyjny (struktura), jakościowy, ilościowy.
Poniższa grafika (ilustracja 2) przedstawia podział procesu technologicznego ze względu na strukturę. Proces technologiczny składa się z poszczególnych operacji technologicznych, w ramach których wyróżnia się zabiegi operacyjne, które można podzielić na pojedyncze przejścia. W niektórych przypadkach zabieg technologiczny jest operacją technologiczną. W takim przypadku dana operacja technologiczna zawiera wyłącznie jeden zabieg.
Operacja technologiczna
Operacja technologiczna wykonywana jest na jednej obrabiarce w jednym lub kilku zamocowaniach. Warunkiem koniecznym jest brak jakiegokolwiek przezbrajania obrabiarki pomiędzy poszczególnymi zamocowaniami przedmiotu obrabianego (zmiana w oprzyrządowaniu technologicznym, zmiana narzędzi, jakakolwiek inna ingerencja operatora w przestrzeni obróbkowej). Operacja technologiczna może być realizowana w jednej lub kilku pozycjach przedmiotu obrabianego (np. obróbka pięcioosiowa).
Operacja technologiczna na obrabiarce konwencjonalnej (nie CNC) składa się z jednego lub wielu zabiegów – ilustracja 2 – operacja technologiczna #10 – zabieg #2. Każdy zabieg technologiczny ma własne indywidualnie dobrane parametry obróbkowe
Źródła
Leave a Reply