Mechanika i budowa maszyn
Kierunek przygotowuje absolwentów do pracy inżynierskiej w zakresie projektowania, wytwarzania oraz eksploatacji urządzeń technicznych (pojazdów, maszyn, instalacji, …) z wykorzystaniem nowoczesnych metod, technologii oraz narzędzi projektowych i technologicznych. Studenci w czasie studiów zdobywają wiedzę nt. metod projektowania urządzeń, poznają właściwości i zasady doboru standardowych jak i nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, zdobywają wiedzę o procesach technologicznych poznając nowoczesne technologie wytwarzania. Potrafią także przeprowadzić diagnozę stanu technicznego urządzeń i zaproponować procesy naprawcze.

Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
jest równa większej z liczb: P albo R
jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
Od rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 do wskaźnika (jako przedmiot dodatkowy) mogą być brane wyniki uzyskane na dyplomie potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika.
PD = 0,5 * WEZ
gdzie WEZ jest:
dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy: liczbą punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonemu zgodnie ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późn. zmianami.
dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika: liczbą punktów odpowiadająca wynikowi egzaminów zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika i jest obliczana według wzoru:
gdzie:
W p i– wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
W pr i – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie
Nazwy zawodów, które mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu WEZ na kierunku mechanika i budowa maszyn dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika:
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - studia 2023
Miasto, masa, maszyna – to hasło znane jest już od ponad wieku, a jego przełożenie na praktykę wciąż ma niemalejące zastosowanie, zwłaszcza w przypadku wciąż rozwijających się gospodarek i cywilizacji.
Maszyny to codzienność. Na każdym kroku mamy styczność z urządzeniami mechanicznymi, które w dużym stopniu ułatwiają nam życie codzienne, czy zawodowe.
Nieustanny rozwój technologii sprawia, że branża budowy maszyn ciągle pokazuje silne zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.
Dlatego też studia na kierunku mechanika i budowa maszyn jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez przyszłych studentów. Matematyka stanowi dla ciebie co najwyżej intelektualne wyzwanie? Od zawsze interesowały cię nowinki technologiczne?
Oprócz zamiłowania do przedmiotów ścisłych, dostrzegasz także u siebie zmysł konstruktora? Jeżeli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to najprawdopodobniej są to studia stworzone dla ciebie!
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Większość polskich uczelni oferuje studentom jak najbardziej dogodne możliwości kształcenia, by mieli oni chociażby możliwość na równoległy rozwój kariery zawodowej, która przez współczesnych pracodawców jest wyjątkowo doceniana.
Takim udogodnieniem może być właśnie rozpoczęcie studiów w trybie niestacjonarnym. Niektóre ośrodki akademickie otwierają kierunek mechanika i budowa maszyn także zaocznie, jednak każda osoba decydująca się na tego typu naukę musi mieć świadomość, jak ogromna jest ilość materiału, którą trzeba opanować samodzielnie w domu.
Podstawową opcją w przypadku tych studiów jest rozpoczęcie kształcenia stacjonarnego, czyli inaczej – dziennego.
2. Program studiów i przedmioty
Program studiów jest przemyślany w ten sposób, by studenci otrzymali wyjątkowo solidne i pełne wykształcenie z zakresu tej dziedziny. Podczas studiów inżynierskich przedmioty, które najbardziej mogą spędzać sen z powiek to matematyka i fizyka, ponieważ bardzo duży nacisk kładziony jest na ich perfekcyjne opanowanie.
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:
mechaniki i chemii technicznej,
metrologii wielkości geometrycznej,
automatyzacji i mechatroniki,
grafika inżynierska,
obróbka skrawaniem,
mechanika i wytrzymałość materiałów,
nauka o materiałach,
podstawy automatyki.
Studenci w trakcie całego toku kształcenia będą poznawać zagadnienia z materiałoznawstwa i materiałów wykorzystywanych przy konstrukcjach różnego rodzaju.
Podstawą wykształcenia każdego absolwenta tego kierunku będzie zgłębienie mechaniki technicznej, termodynamiki wykorzystywanej w tej dyscyplinie, czy możliwości eksploatacji maszyn. Naczelnym celem edukacji na tym kierunku jest przygotowanie przyszłych absolwentów do praktycznego rozwoju kariery naukowej, który opiera się o wyspecjalizowaną wiedzę.
3. Nabywane umiejętności
Wiedza, którą dysponować będą mechanicy kończący ten kierunek, będzie miała wyjątkowo rozległy charakter i obejmuje ona doskonałą znajomość ścisłych aspektów tej dyscypliny naukowej. Ponadto kwalifikacje każdego absolwenta obejmują doskonałą znajomość teorii z zakresu technologii maszyn i materiałów, które są wykorzystywane w ich tworzeniu.
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn są przemyślane jednak w taki sposób, by dawać przyszłym absolwentom cały aparat umiejętności praktycznych. Umiejętności studentów tego kierunku mają charakter wysoce interdyscyplinarny, ponieważ muszą oni zgłębić zagadnienia z różnych dziedzin, by stać się specjalistami w swojej dziedzinie naukowej.
Także każdy absolwent tego kierunku potrafi projektować i wykonywać projekty mechaniczne oraz posługiwać się zaawansowanymi systemami wspomagania prac inżynierskich.
Podczas studiów drugiego stopnia studenci poznają już wyjątkowo zaawansowane problemy konstrukcyjne, pracują na najnowszych materiałach konstrukcyjnych. Ich wiedza i umiejętności nabierają wtedy wysoce specjalistycznego charakteru, a wszystko to dzięki przedmiotom takim jak: mechanika ciała odkształcalnego, czy wytrzymałość zmęczeniowa.
4. Gdzie studiować mechanikę i budowę maszyn
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek mechanika i budowa maszyn:
Mechanika i Budowa Maszyn I stopnia
Deklaracje dotyczące wyboru specjalności na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn podajesz przy składaniu dokumentów na studia. Ostateczną decyzję o wyborze specjalności podejmiesz po drugim semestrze studiów.
Aby zapoznać się ze szczegółowym wykazem przedmiotów na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn przejdź do programu studiów lub opisu specjalności.POBIERZ PROGRAM STUDIÓW
Leave a Reply