Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku
Proponowane specjalności

• Automatyka i robotyka
• Eksploatacja maszyn i pojazdów
• Mechanika lotnicza
• Zarządzanie procesami wytwarzania
Krótka charakterystyka proponowanych specjalności
Automatyka i robotyka
Absolwent posiada wiedzę z zakresu informatyki, analizy sygnałów, regulacji automatycznej, robotyki, algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych, automatyki i teorii sterowania, układów napędowych, systemów sterowania maszyn i robotów, mikroprocesorów i procesorów sygnałowych, układów programowalnych, w tym programowania obrabiarek numerycznych, jak również wiedzę z budowy i programowania komputerów, elektroniki i miernictwa komputerowego. Posiada także umiejętności korzystania ze sprzętu komputerowego w ramach użytkowania profesjonalnego oprogramowania inżynierskiego, jak i opracowywania własnych, prostych aplikacji programowania i sterowników logicznych, sieci komputerowych i sieci przemysłowych przy eksploatacji i do projektowania układów automatyki, systemów sterowania oraz systemów wspomagania decyzji. Absolwent jest przygotowany do eksploatacji, uruchamiania i projektowania systemów automatyki i robotyki w różnych zastosowaniach.
Eksploatacja maszyn i pojazdów
Absolwent, poza wiedzą oraz umiejętnościami z zakresu budowy, technologii i eksploatacji maszyn i pojazdów, w tym pojazdów szynowych, uzyskuje umiejętność projektowania procesów technologicznych obróbki i montażu oraz wdrażania tych projektów. Projekty wykonywane podczas studiów, w powiązaniu z przemysłem, umożliwiają nabycie umiejętności rozwiązywania kompleksowych problemów eksploatacyjnych w przedsiębiorstwie oraz uczą nowoczesnego podejścia do projektowania procesów eksploatacyjnych, technologicznych i montażu przy wykorzystaniu systemów informatycznych. Kształcenie w zakresie przedmiotów: CAD, CAD/CAM, CAPP, elastyczne systemy wytwarzania (FMS) oraz systemy informatyczne, zapoznaje absolwentów specjalności z możliwościami komputerowego wspomagania projektowania wyrobów, wdrażania nowych technologii oraz racjonalnego dobierania strategii eksploatacyjnych.
Mechanika lotnicza
W ramach procesu kształcenia szczególny nacisk kładzie się na zapoznanie studentów z budową statków powietrznych, nowoczesnymi metodami konstrukcji statków powietrznych, zasad ich funkcjonowania, budowy i eksploatacji silników lotniczych. Podstawowa wiedza i umiejętności inżynierskie są wzbogacone o zagadnienia eksploatacji technicznej, komputerowego wspomagania projektowania oraz techniki informatyczne. Nabyte przez absolwenta umiejętności pozwalają na samodzielne korzystanie z zasobów wiedzy inżynierskiej odpowiadającej aktualnym potrzebom nowoczesnego przemysłu lotniczego i przemysłów pokrewnych.
Absolwent specjalności Mechanika Lotnicza otrzymuje wiedzę i umiejętności wystarczające do podjęcia pracy zawodowej oraz do rozpoczęcia praktyki zawodowej celem uzyskania certyfikacji obsługowej. Dobre przygotowanie ogólne oraz inżynierskie umiejętności praktyczne pozwalają absolwentowi szybko przystosować się do indywidualnych warunków pracy w różnorodnych i zmieniających się środowiskach: zarówno w dużych zakładach przemysłowych, stacjach obsługowych statków powietrznych, jak też w małych i średnich przedsiębiorstwach branży lotniczej. Absolwent posiada umiejętność sprawnego komunikowania się wewnątrz swojego środowiska zawodowego oraz z jego ekonomicznym i społecznym otoczeniem. Potrafi on kierować zespołowym rozwiązywaniem problemów technicznych.
Zarządzanie procesami wytwarzania
Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę inżynierską z inżynierii produkcji związanej z przemysłami: motoryzacyjnym, precyzyjnym, spożywczym, maszynowym, elektromaszynowym i pochodnymi. Dotyczy to w szczególności produkcji, w której zautomatyzowane i wysokowydajne procesy wykorzystują zaawansowane technologie materiałowe (obróbki plastycznej metali, odlewnictwa, przetwórstwa tworzyw sztucznych, spajania), technologie ubytkowe (obróbka skrawaniem i obróbki niekonwencjonalne) oraz technologie montażu. Ponadto posiada zaawansowaną wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu organizacji i zarządzania. Jest przygotowany do kierowania zespołami oraz zarządzania placówkami projektowymi, gospodarczymi i personelem w przedsiębiorstwach przemysłowych.
Nowy kierunek studiów „inżynieria mechaniczna” z nowymi specjalnościami
Począwszy od semestru letniego roku akademickiego 2022/2023 kandydaci będą mogli rekrutować się na kierunek studiów inżynieria mechaniczna. Na studiach magisterskich zostaną uruchomione nowe specjalności.

Zmiana nazwy kierunku
Zgodnie z decyzją nr 290/2022 Rektora Politechniki Warszawskiej kierunek mechanika pojazdów i maszyn roboczych zmieni nazwę na inżynieria mechaniczna. Zmiana obowiązuje na obydwu stopniach studiów i dotyczy osób rozpoczynających studia począwszy od semestru letniego roku akademickiego 2022/2023.
Nowe specjalności na studiach II stopnia
Dalsze zmiany wprowadzono w programie nauczania na studiach magisterskich. Studenci kierunku inżynieria mechaniczna, rozpoczynający zajęcia od lutego 2023 r., będą mieli do wyboru dwie nowe specjalności:
Specjalność mechanika i budowa maszyn powstała poprzez połączenie istniejącej oferty dydaktycznej, dotychczas podzielonej na kilka specjalności. Będzie obowiązywała zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
Na studiach stacjonarnych utworzono również całkowicie nową specjalność o nazwie Zaawansowane metody projektowania i rozwoju produktu w inżynierii mechanicznej. Dalsze, szczegółowe informacje dotyczące tej specjalności są opublikowane w oddzielnej sekcji strony internetowej wydziału SiMR PW.
Potrzeba zmian w programie nauczania wynika z przyjętej „Strategii działania i rozwoju Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych” oraz „Realizacji strategii rozwoju Politechniki Warszawskiej”, wymuszających dostosowanie oferty edukacyjnej do aktualnych potrzeb gospodarczych i społecznych. Wprowadzenie nowych specjalności reguluje Uchwała nr 285/L/2022 Senatu Politechniki Warszawskiej.
Studia inżynieria mechaniczna Bydgoszcz
Inżynieria mechaniczna
szkoła doktorska
O kierunku
Studia stacjonarne (dzienne) za darmo! Kształcenie w Szkole doktorskiej nie dłużej niż 4 lata
Ważne informacje
Kształcenie w Szkole Doktorskiej UKW przygotowuje do uzyskania stopnia doktora w dyscyplinie inżynieria mechaniczna (dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych). Stypendium doktoranckie otrzymują wszyscy doktoranci nieposiadający stopnia doktora. Limit miejsc: 2 Informacje o programie kształcenia i regulaminie szkoły doktorskiej Kontakt: tel. 52 34 19 218, e-mail: Strona Szkoły doktorskiej:
Rekrutacja
Terminy
Kandydaci mogą rejestrować się w systemie IRK od 16 do 31 sierpnia 2022 roku. Kandydaci mogą składać dokumenty wymagane w procesie rekrutacji od 22 do 31 sierpnia 2021 w godzinach od 9:00 do 14:00 (Biuro ds. Stopni, ul. Chodkiewicza 30, pokój nr 126). Rozmowy kwalifikacyjne z Kandydatami będą odbywały się od 8 do 15 września 2022 roku. W szczególnych wypadkach rektor lub przewodniczący komisji rekrutacyjnej mogą wydłużyć termin do 22 września 2022 roku.
Kryteria rekrutacji
W postępowaniu kwalifikacyjnym komisja rekrutacyjna przyznaje kandydatom punkty za:
średnią ocen z toku studiów (0-5 punktów), aktywność naukową kandydata (0-10 punktów), dodatkową aktywność kandydata (0-5 punktów), potencjał naukowy kandydata oceniany na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej (0-30 punktów).
Do uzyskania pozytywnego wyniku w postępowaniu kwalifikacyjnym wymagane jest otrzymanie przez kandydata co najmniej 26 punktów rekrutacyjnych, w tym co najmniej 15 punktów podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Harmonogram rekrutacji
Inne informacje
Opłata rekrutacyjna wynosi 150 zł (płatne na indywidualne konto podane w systemie IRK). Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji zawiera Uchwała Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Nr 8/2021/2022 z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w roku akademickim 2022/2023 wraz z załącznikami okreslającymi Kryteria oceny kandydatów podczas postępowania kwalifikacyjnego do szkoły doktorskiej.
Wymagane dokumenty
podanie do rektora o przyjęcie do szkoły doktorskiej, zawierające dane kontaktowe oraz określające dyscyplinę, w której kandydat planuje kształcenie,
o przyjęcie do szkoły doktorskiej, zawierające dane kontaktowe oraz określające dyscyplinę, w której kandydat planuje kształcenie, życiorys lub CV ,
, opis projektu badawczego będącego przedmiotem rozmowy kwalifikacyjnej (maksymalnie 3 strony),
badawczego będącego przedmiotem rozmowy kwalifikacyjnej (maksymalnie 3 strony), oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (albo wystawione przez dziekanat zaświadczenie o uzyskaniu tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego) lub kopii ww. dyplomu poświadczonej przez pracownika Biura ds. Stopni,
ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (albo wystawione przez dziekanat zaświadczenie o uzyskaniu tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego) lub kopii ww. dyplomu poświadczonej przez pracownika Biura ds. Stopni, zaświadczenie o średniej ocen za okres studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (albo za okres studiów ukończonych za granicą, uznanych za równorzędne ze studiami pierwszego i drugiego stopnia lub z jednolitymi studiami magisterskimi) bądź poświadczonej przez pracownika Biura ds. Stopni kopii suplementu do dyplomu zawierającego informację o średniej ocen,
za okres studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (albo za okres studiów ukończonych za granicą, uznanych za równorzędne ze studiami pierwszego i drugiego stopnia lub z jednolitymi studiami magisterskimi) bądź poświadczonej przez pracownika Biura ds. Stopni kopii suplementu do dyplomu zawierającego informację o średniej ocen, dokumenty potwierdzające aktywność naukową kandydata w okresie od 2017 roku do 2022 roku dla kandydatów do szkoły doktorskiej z dziedziny: nauk inżynieryjno-technicznych; nauk ścisłych i przyrodniczych; nauk społecznych oraz nauk humanistycznych w szczególności: kopie publikacji naukowych bądź zaświadczenia o publikacjach przyjętych do druku; kopie dokumentów potwierdzających patenty, wdrożenia; zaświadczenia o udziale w projektach badawczych, konferencjach naukowych; informacje o dokonanych innych osiągnięciach naukowych,
w szczególności: kopie publikacji naukowych bądź zaświadczenia o publikacjach przyjętych do druku; kopie dokumentów potwierdzających patenty, wdrożenia; zaświadczenia o udziale w projektach badawczych, konferencjach naukowych; informacje o dokonanych innych osiągnięciach naukowych, dokumenty potwierdzające dodatkową aktywność kandydata w okresie od 2017 roku do 2022 roku dla kandydatów do szkoły doktorskiej z dziedziny: nauk inżynieryjno-technicznych; nauk ścisłych i przyrodniczych; nauk społecznych oraz nauk humanistycznych w szczególności: udział w pracach kół naukowych; osiągnięcia w zakresie popularyzacji nauki; udział w programach wymiany studentów; nagrody i wyróżnienia oraz stypendia naukowe; wolontariat; inne.
w szczególności: udział w pracach kół naukowych; osiągnięcia w zakresie popularyzacji nauki; udział w programach wymiany studentów; nagrody i wyróżnienia oraz stypendia naukowe; wolontariat; inne. kwestionariusz kandydata wypełniony według wzoru, stanowiący załącznik nr 2 do uchwały ,
wypełniony według wzoru, stanowiący załącznik nr 2 do uchwały rekomendacja proponowanego promotora,
proponowanego promotora, wniosek o udostępnienie sprzętu potrzebnego do przedstawienia prezentacji podczas rozmowy rekrutacyjnej,
potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej (150 zł),
jedna fotografia o wymiarach 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość).
W przypadku, gdy kandydat w okresie od 2017 roku 2022 roku przebywał na urlopach wskazanych w art. 204 ust. 3 ustawy, okres aktywności kandydata brany pod uwagę podczas postępowania kwalifikacyjnego zostaje wydłużony, na wniosek kandydata, proporcjonalnie do czasu trwania urlopu.
W przypadku braku dyplomu, o którym mowa w ust. 1 pkt. 4 spowodowanego oczekiwaniem na wyznaczenie terminu obrony pracy magisterskiej, kandydat winien przedstawić stosowne oświadczenie. W takiej sytuacji kandydat może zostać dopuszczony do postępowania rekrutacyjnego jedynie warunkowo, a jego przyjęcie do szkoły doktorskiej będzie możliwe pod warunkiem dostarczenia dyplomu (albo wystawionego przez dziekanat zaświadczenia o uzyskaniu tytułu zawodowego magistra, magistra sztuki, magistra inżyniera lub równorzędnego) nie później niż do 28 września 2022 roku.
Projekty badawcze
Projekt badawczy powinien mieć ścisły związek z tematyką planowanej przez kandydata rozprawy doktorskiej oraz powinien mieć związek ze specjalnością lub zainteresowaniami naukowymi planowanego promotora.
Kandydat może wybrać temat projektu badawczego spośród tematów opublikowanych na stronie internetowej szkoły doktorskiej lub zaproponować własny temat projektu.
Proponowane tematy projektów badawczych 2022/2023
Lista kandydatów na promotora 2002/2023
Leave a Reply