To będą najważniejsze trendy na rynku energii w 2022 roku
Wyższe koszty w energetyce wiatrowej czy słonecznej nie zatrzymają wzrostu inwestycji w OZE. Rosnące ceny surowców sprawią, że wzrost CAPEX-u zostanie odnotowany także w obszarze magazynów energii. Wdrażane przez poszczególne rządy strategie redukcji emisji CO2 otworzą szerzej drzwi do rynku energetycznego takim technologiom jak wodór czy CCS – między innymi takie wnioski płyną z analizy ekspertów firmy IHS Markit, którzy zebrali najważniejsze trendy, które ich zdaniem będą w tym roku kluczowe dla globalnego rynku energii.
Pierwszy trend, na który wskazują analitycy IHS Markit, to dalszy wzrost inwestycji w energetyce odnawialnej, który w tym roku ma zostać podtrzymany mimo wzrostu cen instalacji służących do produkcji zielonej energii.
IHS Markit odnotowuje, że źródła odnawialne zapewniają najtańszą produkcję energii na większości rynków na świecie. W ostatnich latach spadek kosztów technologii wiatrowych i fotowoltaicznych jednak spowolnił, a w ubiegłym roku CAPEX inwestycji nawet wzrósł na skutek wzrostu kosztów transportu czy rosnących cen surowców takich jak krzem i stal.
Z drugiej strony IHS Markit podkreśla, że rynki finansowe oswoiły się z inwestycjami w OZE, co przełożyło się na spadek kosztów finansowania. Ten fakt w połączeniu ze strategiami dekarbonizacji portfela inwestycji, które wdraża sektor finansowy, łagodzi wpływ wzrostu cen instalacji do produkcji energii odnawialnej. Ponadto korzystnie na opłacalność inwestycji w OZE wpływa wzrost cen energii.
Drugi trend w zestawieniu IHS Markit to wzrost znaczenia rozproszonej fotowoltaiki, do której analitycy firmy zaliczają instalacje o mocy do 5 MW i której udział w ogólnym wzroście inwestycji w PV ma wynieść w tym roku 45 proc.
Łączna moc rozproszonych elektrowni fotowoltaicznych, które zostaną zrealizowane w tym roku, ma wzrosnąć o 20 proc. w porównaniu do roku 2021. W tym za 60 proc. tego wzrostu mają odpowiadać dwa kraje: Chiny i Niemcy.
IHS Markit podkreśla, że segment rozproszonej fotowoltaiki nie ucierpiał z powodu wzrostu kosztów tak bardzo jak segment dużych inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, z których wiele zostało odroczonych na skutek rosnących cen paneli.
– Nawet mimo wyższego CAPEX-u systemy rozproszone produkują energię po konkurencyjnych kosztach w porównaniu z cenami energii dla odbiorców końcowych, co oznacza, że ten segment jest mniej czuły na wzrost kosztów niż segment przemysłowych elektrowni PV – odnotowują analitycy IHS Markit.
Trzeci trend, który ma być widoczny w tym roku na globalnym rynku energetycznym, to przesuwanie łańcuchów dostaw do lokalizacji znajdujących się bliżej rynków zbytu. To efekt niepewności jeśli chodzi o logistykę i wzrostu kosztów transportu w czasie pandemii, ale także restrykcji handlowych, czego przykładem są nadal obowiązujące ograniczenia w imporcie chińskich paneli fotowoltaicznych do USA.
Czwarty trend, który wymienia IHS Markit, to skupienie się producentów elektrowni wiatrowych na wprowadzaniu na rynek coraz większych turbin, a także dążenie do rozwiązania problemu recyklingu łopat ze zużytych elektrowni wiatrowych.
Trend budowy coraz większych elektrowni wiatrowych był już widoczny w ubiegłym roku, kiedy moc największych elektrowni wiatrowych na lądzie przekroczyła 7 MW, a w przypadku morskich turbin przekroczony został poziom 15 MW, co w obu przypadkach oznaczało 50-procentowy wzrost względem mocy największych turbin sprzed trzech lat.
W kontekście recyklingu łopat wiatrowych IHS Markit wskazuje, że w ubiegłym roku rozpoczęto pierwsze projekty mające na celu rozwiązanie problemu zagospodarowania zużytych łopat, a Siemens Gamesa ogłosił wprowadzenie na rynek łopat, w których zastosowane materiały mają podlegać całkowitemu odzyskowi.
Piąty trend to wzrost znaczenia elektrowni wiatrowych na pływających platformach. Rozwój tej technologii pozwoli morskiej energetyce wiatrowej zagospodarować strefy, których z uwagi na większe głębokości nie można wykorzystać do budowy tradycyjnych morskich elektrowni osadzanych na fundamentach przytwierdzonych do morskiego dna.
Zdaniem IHS Markit, w tym roku technologia floating offshore osiągnie komercyjną skalę. Sygnałem, że inwestorzy w morskiej energetyce poważnie myślą o budowie farm wiatrowych na pływających platformach, są wyniki ostatniej aukcji dotyczącej zagospodarowania morskich stref u wybrzeży Szkocji. Inwestorzy zgłosili do tej aukcji projekty pływających farm wiatrowych o mocy liczonej w gigawatach.
W ubiegłym roku u wybrzeży Szkocji została oddana do użytku największa morska farma wiatrowa z turbinami umieszczonymi na pływających platformach. Jej moc wynosi jednak tylko 50 MW. W tym roku większa tego rodzaju inwestycja o mocy 88 MW ma zostać sfinalizowana przez Equinor. Elektrownie wiatrowe będą zasilać bezpośrednio platformy wiertnicze położone u wybrzeży Norwegii.
Szósty trend to zatrzymanie spadku kosztów baterii litowo-jonowych, które na razie są podstawową technologią jeśli chodzi o budowę stacjonarnych magazynów energii. O ile w ostatnich latach koszty produkcji baterii Li-Ion cały czas spadały, to w ostatnich miesiącach zeszłego roku ich cena wzrosła o około 10-20 proc., co wynikało ze wzrostu cen surowców.
Zdaniem analityków IHS Markit, w tym roku ceny modułów bateryjnych wzrosną w porównaniu do cen z zeszłego roku o około 5 proc., a to przełoży się na wzrost CAPEX-u magazynów energii o około 3 proc.
Siódmy trend to przyspieszenie w inwestycjach w odnawialne źródła energii realizowanych zarówno przez małe firmy jak i duże korporacje. Ten trend ma wynikać z kilku powodów – w tym realizacji strategii dekarbonizacji i ESG, obniżenia kosztów funkcjonowania dzięki korzystaniu z własnej energii czy zabezpieczenia się przed wahaniami cen energii.
Realizacja tego celu będzie osiąganą zarówno dzięki inwestycjom we własne źródła wytwórcze, jak również poprzez zakup energii na podstawie umów PPA.
Analitycy IHS Markit odnotowują przy tym, że firmy będą zwracać coraz większą uwagę na pokrycie swojego zapotrzebowania zieloną energią w trybie 24/7. Liderem tego trendu jest Google, który już wcześniej zakontraktował zakup energii odnawialnej w ilości odpowiadającej jego całkowitemu zapotrzebowaniu.
Ósmy trend to rozwój technologii zielonego wodoru. IHS Markit ocenia, że ten rok będzie punktem zwrotnym dla inwestycji w produkcję wodoru pozyskiwanego z odnawialnej energii elektrycznej. Wskazuje na to rosnąca liczba projektów. IHS Markit policzył, że w ubiegłym roku ogłoszono tego rodzaju projekty o łącznej mocy 250 GW, podczas gdy rok wcześniej było to jeszcze 70 GW, a dwa lata wcześniej – 15 GW.
Problemem w realizacji inwestycji w produkcję zielonego wodoru, na który wskazuje IHS Markit, może okazać się w kolejnych latach luka podażowa. Producenci elektrolizerów mogą nie sprostać zapotrzebowaniu na tego rodzaju instalacje.
Dziewiąty trend na liście IHS Markit to otwarcie możliwości rozwoju technologii wodorowych i wychwytywania i gromadzenia dwutlenku węgla (CCS). Analitycy IHS Markit wskazują, że wcześniej na przeszkodzie dla komercjalizacji tych technologii stały trzy czynniki: brak standaryzacji, niska konkurencyjność i nierozwinięta infrastruktura. Teraz zaczyna się to jednak zmieniać, a jako przykład działań mających utorować drogę tym technologiom IHS Markit wskazuje działania legislacyjne podejmowane na forum Unii Europejskiej. Inny czynnik, który zmienia warunki do rozwoju uznawanej dotychczas za zbyt drogą technologii CCS, to wzrost kosztów emisji CO2.
W końcu ostatni, dziesiąty trend, który ma być w tym roku widoczny na globalnym rynku energetycznym, to rozwój obszaru określanego jako CCUS (Carbon Capture and Utilization Sector). IHS Markit podkreśla, że ubiegły rok pokazał wzrost zainteresowania rządów i sektora finansowego wsparciem projektów, których celem będzie zagospodarowanie emisji CO2.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z
Trendy transformacji energetycznej w Polsce w 2022 r.
Eksperci Schneider Electric prezentują trendy, które ich zdaniem odegrają ważną rolę w krajobrazie technologiczno-energetycznym w Polsce w 2022 roku. Sporo uwagi poświęcają nowemu zarządzaniu energią w centrach danych.

Rozwój gospodarki opartej na danych i wzrost znaczenia chmury obliczeniowej, a więc i roli centrów danych, na nowo kształtuje krajobraz gospodarczy i energetyczny oraz transformację kolejnych obszarów rynku. W tej układance nie można oczywiście pominąć rosnącego znaczenia transformacji energetycznej, priorytetów związanych z realizacją celów klimatycznych oraz tych z zakresu zrównoważonego rozwoju czy wreszcie ograniczenia szybkiego wzrostu cen prądu. Dostawcy technologii i partnerzy polskich firm na drodze do nowej energetyki i cyfrowej transformacji mają na tym polu kluczową rolę do odegrania.
Na rynku produkcji energii pojawiają się nowe podmioty takie jak zakłady przemysłowe, właściciele nieruchomości komercyjnych i właściciele domów. Po raz pierwszy udział w rynku tych producentów pozwola na realną konkurencję z tradycyjnymi wytwórcami, tym samym kwestionując dotychczasowe, liniowe metody dostarczania energii z elektrowni do użytkowników końcowych. Demokratyzacja zasobów energetycznych będzie mieć znaczący wpływ dla całego rynku energetycznego. Stanowi przy tym niebywałą okazję, aby zmniejszyć zużycie paliw kopalnych, poprawić wydajność dystrybucji energii i ustabilizować sieć, przybliżając rynek do osiągnięcia ambitnego celu określonego w Porozumieniu Paryskim, czyli zerowej emisji netto do 2050 roku.
Zobacz również:
Przyszłość w mikrosieciach
Schneider Electric wspiera Przemysł 4.0, będąc przy tej okazji świadkiem konwergencji cyfrowego i elektrycznego przetwarzania energii z wykorzystaniem oprogramowania zapewniającego wydajność na niespotykaną dotąd skalę – nazywanej Elektrycznością 4.0, czyli zasilaniem nowego, bardziej zrównoważonego i odpornego świata. Obecnie ponad 60 % produkowanej energii jest marnowane, co generuje dodatkowe koszty. Efektywność jest często pomijana, mimo że to jeden z najszybszych sposobów na zmniejszenie zużycia. Nowa polityka energetyczna, o której mówią eksperci Schneider Electric, ma zapewnić wymierne, zrównoważone rezultaty przy użyciu technologii, które istnieją już dzisiaj. To na przykład modernizacja każdego etapu łańcucha wartości. Począwszy od wytwarzania (z czystszą produkcją energii) i przechowywania (potencjał magazynów energii jest nadal w polskiej energetyce niewykorzystywany), poprzez dystrybucję (z większą liczbą mikrosieci bliżej punktów poboru i większym dostępem do energii), aż po użytkowanie (z opomiarowaniem i inteligentną technologią, która zapewni użytkownikom widoczność i wydajność).
Trendem, który pojawia się na rynku energii jest stworzenie bardziej elastycznej i odpornej sieci elektrycznej, która będzie w stanie wytrzymać zmienną produkcję energii odnawialnej oraz gwałtowne skoki popytu i podaży.
Ten globalny rynek mikrosieci będzie rósł w tempie 12,6% CAGR w latach 2021-2027. W nadchodzących latach mikrosieci będą odgrywać kluczową rolę w zwiększaniu dostaw energii odnawialnej i stabilizacji sieci ze względu na ich zdolność do niezależnego funkcjonowania i wspierania lokalnego popytu przy jednoczesnym zmniejszaniu presji na podstawowy system dostaw energii. Mikrosieci szybko stały się cechą charakterystyczną energochłonnych gałęzi przemysłu lub dużych kampusów, zapewniając odporne, opłacalne i ekologiczne dostawy energii. Także deweloperzy nieruchomości o mieszanym przeznaczeniu coraz częściej zwracają się ku mikrosieciom w celu zwiększenia wydajności obok dostępu do podstawowej sieci energetycznej.
Zmiany w automatyce
By transformacja energetyczna mogła przebiegać sprawnie, konieczne są inwestycje w dwukierunkowy przesył energii w sieci przyszłości. Wymaga ona przede wszystkim zarządzania danymi sieciowymi w oparciu o bezpieczne technologie cyfrowe oraz zaawansowane rozwiązania z zakresu łagodzenia skutków poważnych zdarzeń, elastyczności sieci i aktywnego zarządzania nią oraz zaawansowanej wydajności operacyjnej. Obecna architektura systemów automatyki przemysłowej stworzyła fundamenty dla Przemysłu 4.0. Aby jednak móc w pełni realizować obietnice, które przyniosła czwarta rewolucja, należy zmienić model działania dla branży przemysłu i automatyzacji. Szansą na zmianę jest otwarty ekosystem „plug and produce”, który będzie w stanie dotrzymać kroku szybkości prowadzenia działalności i rozwoju przemysłu w nowym, cyfrowym świecie. Schneider Electric uważa, że w nadchodzących miesiącach rynek doświadczy istotnych zmian w obszarze automatyki przemysłowej. Universal automation to otwarty świat komponentów oprogramowania automatyki typu „podłącz i produkuj”, którego istnienie umożliwia standard IEC 61499. Gwarantuje on uniwersalną komunikację, konfigurowalność i współdziałanie między technologią rożnych producentów automatyki, ale także zapewnia niezależność oprogramowania i sprzętu.
Zielone IT to realność
Centra danych stały się sercem nowego cyfrowego świata. Wraz z przyspieszonym przejściem do bardziej zautomatyzowanej i cyfrowej rzeczywistości kluczowe jest, aby wszystkie data centers – zarówno te większe, jak i te mniejsze, zlokalizowane na obrzeżach sieci – były w stanie sprostać zwiększającemu się stale zapotrzebowaniu na energię w sposób wydajny i zrównoważony. Oczywiście jednocześnie muszą być przy tym odporne na awarie. Zwiększone zapotrzebowanie na energię w sektorze IT w obliczu postępującego kryzysu klimatycznego nie tylko rodzi kolejne dyskusje, ale także powoduje potrzebę nowego, optymalnego podejścia do polityki energetycznej w kontekście data center. Eksperci Schneider Electric wskazują 5 trendów, które mogą być drogowskazem dla DC w kontekście planowania i przede wszystkim realizacji celów zrównoważonego rozwoju:
1. Strategia działania oparta na danych, która umożliwi analizę, optymalizację i sprawne raportowanie postępów.
2. Efektywne projektowanie DC, polegające na tworzeniu dostosowanych do konkretnych potrzeb, wydajnych, powtarzalnych i łatwo serwisowalnych centrów danych, oczywiście z uwzględnieniem zgodności z przepisami, przejrzystości działania i możliwie jak najwyższej wydajności środowiskowej.
3. Zwiększenie wydajności dzięki oprogramowaniu i usługom cyfrowym, umożliwiającym zdalne monitorowanie, konserwację i modernizację, a przez to optymalizację wydajności i żywotności systemów.
4. Zakup energii odnawialnej w różnych dostępnych modelach: PPA (Power Purchase Agreement), VPPA (Virtual Power Purchase Agreement), energy-as-a-service oraz z potwierdzeniem źródeł ich pochodzenia, np. wynikających z certyfikatów EAC.
5. Dekarbonizacja łańcuchów dostaw m.in. przez ocenę śladu węglowego w zakresie emisji 3, a także identyfikacja i realizacja strategii w celu osiągnięcia celów dekarbonizacji. Kluczowe będzie także wykorzystanie cyfrowego śledzenia wydajności.
8 trendów technologicznych na 2023 rok
Współczesny świat technologii jest coraz bardziej skomplikowany – z dnia na dzień powstają nowe, bardziej zaawansowane rozwiązania. Niektórzy stawiają na rozwój rozszerzonej rzeczywistości i technologii immersyjnych, aby stworzyć kopię realnego świata.
Dzięki technologiom takim jak cyfrowy system odpornościowy, 6G, metaverse i innym wynalazkom koncepcja ta może wkrótce stać się rzeczywistością. Co to oznacza dla przedsiębiorstw? Czy technologie te spowodują wzrost produktywności? Czy może przyczynią się do wzrostu ryzyka cyberataków? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Główne trendy technologiczne 2023 roku
W ostatnich latach wiele firm zmagało się z wciąż zmieniającymi się okolicznościami, m.in. przerwami w łańcuchu dostaw (o tym, jak RND pomaga w rozwiązaniu tych problemów, przeczytasz w tym artykule), rosnącą inflacją, napięciami geopolitycznymi i oczywiście bezprecedensową światową pandemią i lockdownami. Doprowadziło to do powstania nowych systemów komunikacji i trybów pracy. Wiele osób do dziś pracuje z domu lub w modelu hybrydowym, a pracodawcy korzystający z systemów online nawet nie próbują wrócić do rzeczywistości sprzed pandemii.
Według raportu IEEE „The Impact of Technology in 2023 and Beyond” globalny wpływ chmury obliczeniowej wyniesie 40%, na drugim miejscu znajduje się metaverse – 37%, następnie pojazdy elektryczne – 35%, i przemysłowy Internet rzeczy – 33%.
Niezależnie od tego, czy szukasz możliwości poprawy swojej struktury, redukcji kosztów, czy po prostu zmiany strategii biznesowej, poniżej znajdziesz kilka kluczowych trendów, które będą kształtować nasz świat w nadchodzącym roku.
1. Cyfrowy układ odpornościowy
Obawy dotyczące bezpieczeństwa były przedmiotem zainteresowania wielu firm już w 2021 roku, szczególnie w czasie pandemii, kiedy wiele osób pracowało z domu. Zamiast koncepcji „zero zaufania”, o której pisaliśmy w 2021 roku, w 2023 roku firmy skupią się na “cyfrowym systemie odpornościowym”, który łączy wiele strategii tworzenia oprogramowania w celu ochrony przed zagrożeniami. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o zdrowie wirtualnego systemu i zapewnienie ochrony bezpieczeństwa sieciowego firmy.
Sztuczna inteligencja w cyberbezpieczeństwie
Wraz z rozwojem cyfryzacji rośnie ryzyko cyberataków. Przedsiębiorstwa mają dziś do czynienia z większą liczbą zagrożeń. Ze względu na większą skuteczność coraz częściej wykorzystuje się do ochrony sztuczną inteligencję. Mimo że AI lub uczenie maszynowe (ML) nie są w stanie rozwiązać każdego problemu związanego z cyberbezpieczeństwem, stanowią ogromne wsparcie w szybkiej automatyzacji procedur decyzyjnych i identyfikacji trendów w brakujących lub zmienionych danych. Więcej o AI i ML w cyberbezpieczeństwie przeczytasz w tym artykule.
Blockchain i szyfrowanie homomorficzne
Obok AI istnieją również inne innowacje wspierające cyberbezpieczeństwo, takie jak blockchain czy szyfrowanie homomorficzne.
Zabezpieczenia blockchain to kompleksowy system zarządzania ryzykiem w sieci blockchain, który wykorzystuje usługi asekuracyjne, ramy cyberbezpieczeństwa i najlepsze praktyki branżowe w celu obniżenia ryzyka oszustw i ataków. Są to rozwiązania znajdujące zastosowanie w różnych systemach przechowywania danych i tworzone w celu ochrony danych przechowywanych na konkretnym systemie blockchain. Narzędzia te działają poprzez ocenę ryzyka, analizę ekosystemu blockchain i identyfikację zagrożeń danych, aplikacji i aktywów cyfrowych.
Szyfrowanie homomorficzne to proces kodowania danych w szyfrogram (tekst jawny, który został zaszyfrowany za pomocą techniki kryptograficznej), który można poddać analizie i wykorzystać w taki sam sposób jak oryginał. Stosuje się go w celu wykonywania skomplikowanych operacji matematycznych na zaszyfrowanych danych bez naruszania szyfrowania.
W badaniu przeprowadzonym przez IEEE 90% uczestników stwierdziło, że technologia szyfrowania homomorficznego będzie miała największy wpływ w 2023 roku.
2. 5G i 6G
W roku 2023 będziemy świadkami nowego spojrzenia na łączność z uwagi na wzrost liczby satelitów w ostatnich latach. Według Eleanor Watson, starszej członkini IEEE, „satelity mające na celu zapewnienie mobilnej łączności w odległych obszarach będą przełomem w komunikacji, ponieważ umożliwią odejście od konieczności budowania bardzo kosztownej infrastruktury naziemnej. Są one również doskonałą wirtualną siecią prywatną (VPN), która umożliwia dostęp do treści poza granicami każdego kraju”.
Nadchodzący rok będzie więc połączony dzięki innowacjom 5G i chmury obliczeniowej. Poza tym firmy technologiczne będą pracować nad standardem 6G, który ma się pojawić około 2030 roku. 6G to standard systemu mobilnego szóstej generacji, przeznaczony do komórkowych sieci danych wspierających technologie komunikacji bezprzewodowej. Docelowo ma on zastąpić 5G i przewiduje się, że będzie znacznie szybszy. Podobnie jak poprzednie, również sieci 6G będą przypuszczalnie szerokopasmowymi sieciami komórkowymi, w których obszar usług jest podzielony na dyskretne regiony zwane komórkami.
Zanim jednak pojawi się nowy standard, sieć 5G nadal będzie odgrywać rolę w łączności i automatyzacji pojazdów w 2023 roku. Zgadza się z tym 97% wspomnianych wcześniej respondentów badania IEEE.
3. Metaverse
Czy potrafisz wyobrazić sobie miejsce, w którym rzeczy, obiekty i miejsca są połączone ze sobą wirtualnie? To właśnie metaverse. Metaverse jest określane immersyjną cyfrową siecią interaktywnych światów 3D. Niektóre źródła mówią o technologii, która łączy kilka wirtualnych trendów w jednym wirtualnym otoczeniu, w którym ludzie mogą ulepszać otaczający ich świat za pomocą VR i AR.
Wiele firm z Silicon Valley, przede wszystkim Meta, skupiają swoje działania wokół Metaverse. Facebook (obecnie Meta) zmieniał nazwę, aby uwzględnić w niej inne aplikacje, usługi i platformy, takie jak Facebook, Instagram i WhatsApp, a być może zasugerować swoje przyszłe plany związane z metaverse. W promocyjnym wideo Meta Mark Zuckerberg opisał nową technologię w ten sposób: „następna platforma i medium będą jeszcze bardziej immersyjne, to ucieleśniony internet, w którym nie tylko obserwujesz doświadczenia, ale bierzesz w nich udział. To właśnie metaverse”.
Opinie na temat metaverse są podzielone, a w gazetach takich jak The Guardian czy The New York Times pojawiają się obawy, czy ten projekt dojdzie do skutku; metaverse jest wciąż w początkowej fazie rozwoju, a opłacalność długoterminowych inwestycji jest niepewna. Jak przewiduje portal Gartner, do 2026 roku 25% społeczeństwa będzie spędzać w metaverse co najmniej godzinę dziennie. Metaverse stanie się platformą umożliwiającą spotkania towarzyskie, naukę, pracę, zakupy i rozrywkę. Jak podano w raporcie, ponad 40% dużych firm z całego świata połączy Web3 (zdecentralizowany ekosystem internetowy na bazie blockchain), chmurę AR oraz cyfrowe bliźniaki w inicjatywach wykorzystujących metaverse, skupionych na zwiększeniu przychodów.
4. Adaptacyjna sztuczna inteligencja
Adaptacyjna sztuczna inteligencja, w porównaniu do tradycyjnych procesów AI, jest w stanie samodzielnie dostosować się podczas procesu produkcji lub zmodyfikować się po jego wdrożeniu, wykorzystując w czasie rzeczywistym informacje zwrotne pochodzące od ludzi i z maszyn.
Jak już wspomniano w omówieniu AI w cyberbezpieczeństwie, nowe implementacje mogą być dostosowywane do konkretnych środowisk. Sztuczna inteligencja jest na przykład szybsza od człowieka w zwalczaniu cyberataków i skuteczniej odpiera potencjalne zagrożenia. Dotyczy to zwłaszcza branży technicznej, inżynieryjnej i produkcyjnej, coraz więcej rzeczy i maszyn staje się wzajemnie połączonych.
Gartner przewiduje, że do 2026 roku przedsiębiorstwa, które wdrożyły metody inżynierii AI do stworzenia i nadzorowania adaptacyjnych systemów AI, prześcigną swoich rywali pod względem ilości i szybkości operacjonalizacji modeli AI.
5. Zrównoważona technologia
Zrównoważona technologia znalazła się w ostatnich latach w centrum uwagi wielu firm. Nie ulega wątpliwości, że jest to kluczowy aspekt obniżania śladu węglowego, zwłaszcza w przypadku branż, które mają największy udział w globalnej emisji gazów cieplarnianych. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym poprzednim artykule na temat zrównoważonego rozwoju w sektorze przemysłowym.
Chcąc przyczynić się do poprawy środowiska, firmy potrzebują technologii takich jak sztuczna inteligencja, automatyzacja, zaawansowana analityka, współdzielone usługi w chmurze i inne zaawansowane rozwiązania. Przeczytaj o 10 innowacyjnych technologiach w sektorze zrównoważonej energii, aby dowiedzieć się więcej.
6. Pojazdy elektryczne
Transport przyczynia się do blisko jednej czwartej światowej emisji gazów cieplarnianych. Nadszedł więc czas, aby zamienić silniki spalinowe na elektryczne. Udało się to już wielu firmom, jednak wprowadzanie pojazdów elektrycznych nabrało tempa tylko w niektórych krajach. Sprawdź Indeks gotowości na pojazdy elektryczne 2022, aby dowiedzieć się, jak rozwija się światowy rynek pojazdów elektrycznych.
Aby rynek pojazdów elektrycznych umacniał się, firmy motoryzacyjne muszą skupić się na rozwoju infrastruktury i inwestować w większą liczbę punktów ładowania, akumulatory do samochodów elektrycznych i nowe linie produkcyjne, skupiając się na bardziej zrównoważonej produkcji samochodów.
„W pełni elektryczne, współdzielone pojazdy autonomiczne dostępne na żądanie pozytywnie wpłyną na społeczeństwo w 2023 roku, ponieważ zapewnią niezadłużonym i zróżnicowanym społecznościom dostęp do szybkiej i niezawodnej mobilności” – Bilin Aksun-Guvenc, członkini IEEE.
7. Przetwarzanie w chmurze
Świadczenie usług hostingowych przez internet nazywa się „przetwarzaniem w chmurze” (ang. cloud computing). Trzy główne rodzaje cloud computing to IaaS (infrastruktura jako usługa), PaaS (platforma jako usługa) oraz oprogramowanie jako usługa (SaaS). Więcej na temat tych usług dowiesz się z tego artykułu.
Lata 2020 i 2021 zostały zdominowane rozwiązaniami chmurowymi – wiele firm zaczęło wówczas prowadzić swoją działalność online. Rok 2022 był rokiem chmury hybrydowej, będącej połączonym środowiskiem obliczeniowym, magazynowym i usługowym, które składa się z infrastruktury lokalnej, chmury prywatnej i chmury publicznej. Technologia ta wciąż się rozwija. W 2023 roku firmy zaczną zauważać korzyści z dystrybucji swoich usług za pośrednictwem kilku dostawców. Koncepcja wykorzystania wielu chmur to metoda, która ze względu na zwiększone bezpieczeństwo i elastyczność z pewnością będzie się rozwijać w 2023 roku.
Jak podaje Gartner, globalne wydatki na chmurę publiczną wzrosną o 20,7% do 591,8 mld dolarów w 2023 roku w porównaniu z 490,3 mld dolarów w 2022 roku.
8. Inżynieria platformowa
Inżynieria platformowa to najnowocześniejsza strategia technologiczna, która przyspiesza tworzenie aplikacji i zwiększa wartość biznesową. Rolą inżynierii platform jest poprawa i optymalizacja pracy programistów przy jednoczesnym zwiększaniu zdolności zespołów produktowych do dostarczania klientom jeszcze bardziej wartościowych rozwiązań.
Jak podaje Gartner, do 2026 roku 80% firm stworzy zespoły platformowe, a 75% zespołów będzie korzystało z samoobsługowych portali dla deweloperów.
Co przyniesie rok 2023?
Nowy rok upłynie pod znakiem jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. By właściwie wykorzystać potencjał niektórych technologii, należy zaufać AI, automatyce i innym narzędziom zaawansowanej analityki. Nie bez znaczenia będzie również zrównoważony rozwój, który podobnie jak w poprzednim roku będzie ważnym tematem w 2023 roku.
Elfa Distrelec specjalizuje się w dystrybucji urządzeń z zakresu automatyzacji od blisko 50 lat. Jesteśmy pewni, że sprostamy wszystkim oczekiwaniom naszych klientów. Aby uzyskać dodatkowe informacje lub wskazówki, skontaktuj się z nami już dziś.
Leave a Reply